بیایید با هم چیزی درست کنیم

در هر زمان که علاقه داشتید میتوانید با ما تماس بگیرید و با شنید صدایتان ما را خوشحال کنید!

آدرس ما

ایران – تهران – خیابان انقلاب
خیابان حافظ – خیابان رویا

ایمیل ما

info@domain.com
example@domain.com

تلفن پشتیبانی

تلفن : + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

سوله ورزشی

سوله ورزشی
سوله ورزشی
سوله ورزشی

سوله ورزشی

سوله ها در کاربری های متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته می شوند یکی از این کاربری ها ساخت سوله ورزشی است , امروزه دیگر از ساختمان ها سنگین و پرهزینه بتنی استفاده نمی شود سازه های فلزی، و به طور دقیق تر سوله ها در احداث واحدهای مختلفی از جمله سالن های ورزشی به کار گرفته می شوند .

ساخت سوله ورزشی مزیت های خاص خود را دارد چرا که این نوع سازه ها در مقایسه با دیگر انواع سازه هایی که در مصارف صنعتی , کشاورزی , تعمیرگاه ها , نمایشگاه ها و .. به کار گرفته می شوند تفاوت دارند.

اولین قدم برای  بنا کردن سوله ورزشی این است که شما بدانید که قرار است در سالنی که قصد ساخت آن را دارید ، چه ورزشهایی انجام شود. این هدف ابعاد زمین شما را مشخص خواهد کرد.

به عنوان مثال اگر برای ساخت سالن ورزشی بخواهید یک سالن چند منظوره برای ورزشهایی مثل فوتسال ، والیبال ، و بدمینتون داشته باشید ، به این نتیجه می رسید که بزرگترین ابعاد برای سالن فوتسال هست، پس یک قدم به ابعادی که نیاز دارید برای ساختن سالن ورزشی نزدیکتر می شوید.

سوله ورزشی - خانه آفتاب غرب
سوله ورزشی به سبک خرپایی

 

ابعاد استاندارد زمین برای ساخت سالن فوتسال :

برای مسابقات بین المللی ( طول = حداقل 38 متر و حداکثر 42 متر ) و ( عرض = حداقل 18 متر و حداکثر 25 متر )

ابعاد استاندارد زمین والیبال : طول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می‌باشد.

ابعاد زمین بسکتبال : 28 متر طول و 15 متر عرض

ابعاد زمین هندبال : طول ۴۰ متر و عرض ۳۰ متر

نکته: ابعادی که در بالا گفته شد صرفا ابعاد زمین ورزشی ( ابعاد داخل خط دوره زمین بازی ) می باشد و باید دقت داشته باشید که حداقل فاصله استاندارد از خط زمین تا دیوار یا محل استقرار تماشاچیان حداقل باید ۲ متر باشد. و همچنین ارتفاع استاندارد بین المللی برای ساخت سوله ورزشی برای ورزشهای مثل بسکتبال حداقل باید ۷ متر باشد.

پس تا اینجا باید ابعاد زمین خودتان را مشخص کرده باشید.

سوله مناسب برای سالن ورزشی

با توجه به مزایا و قابلیت هایی که این نوع سوله ها دارند افراد زیادی برای ساخت سوله ورزشی ، اقدام به خرید سوله خرپایی می کنند , در ساخت این نوع سوله ها باید از تکنولوژی های برتر سوله سازی استفاده نمود چرا که قیمت و سرعت ساخت در این نوع سازه ها بسیار حائز اهمیت است .

سوله های ورزشی که به روش خرپایی ساخته می شوند دارای ساختار مقاوم و مستحکمی هستند که می توان از آن ها در کاربری های متفاوت از جمله استخرها , سالن های بدنسازی و .. استفاده نمود .

از جمله ی خصوصیات این نوع سوله ها می توان به موارد زیر اشاره نمود  ( سازه سبک خرپایی ) :

  1. وزن سبکتر سازه نسبت برای ساخت سوله ورزشی نسبت به روش های ساخت دیگر نظیر روش تیر ورقی.
  2. معماری زیبای سازه به خاطر اشکال هندسی که در سازه هست.
  3. انتخاب نوع ظاهری سازه با در نظر گرفتن نظر کارفرما و بدون محدودیت ظاهری در اجرای سالن ورزشی .
  4. قیمت پایین اجرا برای ساخت سوله ورزشی با این روش.
  5. ساختار مقاوم در برابر باد ، بار برف ، و زلزله.
  6. اجرای دهانه ی بزرگ بدون ستون میانی ( توجه داشته باشید که در ساخت سوله ورزشی نباید ستون میانی وجود داشته باشد.
  7. و ..

ساختن سوله به روش سبک خرپایی برای سالن های ورزشی نیاز به دانش بالایی در رابطه با نرم افزارهای نقشه کشی و محاسبات پیچیده دارد که شرکت ما با دارای بودن مهندسین چیره دست به این مهم رسیده است. به همین دلیل هم تنها مجموعه هایی قادر به ساخت اصولی این نوع سوله ها هستند که دانش کافی و تجهیزات به روزی داشته باشند.

نمایی از سقف سوله سبک

ساخت سالن فوتسال

برای ساخت سالن فوتسال ، همانطور که در اوایل این صفحه گفتیم ، بعد از در نظر گرفتن ابعاد قانونی زمین بازی باید به نکات دیگری هم توجه داشته باشید.

متاسفانه ما شاهد موارد زیادی هستیم که کارفرمایان بدون در نظر گرفتن فضاهای دیگری غیر از زمین بازی ، اقدام به ساخت ورزشگاه می کنند و در نهایت بعد از ساخت متوجه این می شوند که حاشیه های لازم را برای سوله ای که ساخته اند رعایت نکردند.

مثال:

اگر شما عرض ۲۳ و طول ۴۲ را برای زمین فوتسال در نظر گرفتید باید فضاهایی را هم به آن اضافه کنید، مثل حاشیه زمین ، بین خط اوت تا دیوار یا اگر جایگاه تماشاچیان دارید تا شروع جایگاه ( حداقل در حالت استاندارد ۲ متر ) و بعد از آن ابعاد جایگاه تماشاچیان ، رختکن ، سرویسهای بهداشتی و حمام ، بوفه و…. را هم حساب کنید و در نهایت ابعاد ساخت سوله ورزشی خود را به شرکت سوله سازی ارائه دهید.